Гавура Ніна Володимирівна
Запорізький національний університет
м. Запоріжжя
Замість пошуку винних українським лідерам треба зосередитися на тому, як зробити Україну сильнішої та стабільнішою після кризи.
Щоб знайти напрями подальшого розвитку, треба для початку проаналізувати передумови такої тяжкої економічної ситуації.
До цього часу економічне зростання у нашій державі було пов’язане насамперед з економічним бумом в інших країнах світу.
50 % експорту – це чорна металургія та хімічна промисловість. Прибутки від цих сфер економіки фінансово підтримували внутрішній ринок, що супроводжувалося доступністю кредитів і підвищенням цін на нерухомість.
Прямі іноземні інвестиції в Україну були спрямовані у фінансовий сектор, сферу нерухомості і торгівлю, звідси фінансовий бум заснований насамперед входженням іноземних банків на ринок. І замість того, щоб користуючись цими інвестиціями, орієнтуючись на свої конкурентні переваги, проводити широкомасштабний перегляд економіки і приділити увагу тим секторам, де більше доданої вартості, всі ці роки Україна досягала економічного зростання тільки завдяки вигоді від світових тенденцій, таких як: високі ціни на сировину, доступність дешевого капіталу, а також вкладання іноземних інвестицій у ринки, що розвиваються. На сьогодні Україна це втратила, а звідси виникла економічна криза.
Але будь-яка криза приносить й нові можливості. Можна найти новий базис української економіки, який був би менш залежним від світових коливань. Існують галузі, які можна зробити фундаментом української економіки - високі технології та біотехнології, оновлене сільське господарство, альтернативна енергетика, автомобілебудування 21 століття. У нашій країні є ґрунт для розвитку цих сфер, а саме: талановиті вчені, плодючий чорнозем, автомобілебудівна промисловість...
Уряд України повинен не захищати галузі, які під загрозою, а сконцентруватися на створенні сприятливих умов для появи нових компаній і інновацій, а для цього необхідно зосередитися на скороченні бюрократичних перепонів і адміністративного тиску на бізнес. Зміна регуляторної політики є ефективним та економним інструментом держави в часи кризи.
И для тих компаній, які працюють в Україні, и для тих, хто там ще не працює, сьогодні добрий час інвестувати в країну, адже активи стали набагато дешевше. Тому задача українських політиків – забезпечити середу для використання усіх можливостей економіки і її трансформації.
Завжди вигідніше інвестувати в гнучкість ринку праці, аніж в штучну підтримку бізнесу.
Конкуренти України вийдуть з кризи набагато сильнішими. Чи зможе Україна вижити і стати набагато сильніше порівняно з ними – це залежить лише від дій її лідерів і мудрої політики.
|