Ломакіна Вікторія Володимівна
Запорізький Національний Університет
М. Запоріжжя
Різноаспектний аналіз кризових явищ: реалії та перспективи
Все частіше характеризуючи ситуацію нашої країни ми вживаємо слово «криза». Її характеризують в різноманітних аспектах таких, як «політична криза», «економічна криза» та «соціальна криза». Розглядаючи наслідки політичної нестабільності згідно аналізу та думок багатьох експертів,фахівців,вчених Європи з вивчення політичної кризи в Україні виділяють 5 основних причин:
1. Конституційна реформа 2004 року створила "законодавчий хаос" і "системну конституційну кризу". При цьому, до моменту вступу до дії політреформи, багато законодавчих норм не було узгоджено, і навіть схвалено.
2. З моменту Помаранчевої революції в Україні так і не були створені дійсно демократичні інститути.
3. Невиправдані сподівання громадян після Помаранчевої революції.
4. Залежність конституційної реформи від бажання політичних сил і параліч конституційного судочинства.
5. Відсутність в України демократичних традицій і розуміння парламентського плюралізму.
Що стосується економічної кризи нашої країни то треба відмітити, що вона є результатом не лише світової кризи,а й наслідком авантюрної політики «радикальних ринкових реформ». За результатами Міжнародного Економічного Форуму Україна виявилась в числі самих бідних країн світу і п'яти вимираючих націй! Також за даними Всесвітнього Економічного Форуму нещодавно Україні МВФ виділив кредит у розмірі 16,5 мільярдів доларів на основі суворого приписання, як їх витрачати. Отже, заборгованість сучасної України досягла 115 мільярдів доларів, що становить 90% від ВВП. Таким чином Україна на шляху економічного краху, оскільки другий транш, який мала отримати наша держава від МВФ заморожений. Хочеться зазначити, що наша валютно-кредитна система не розвинута до такого ступеня, щоб відігравати важливу роль у світовій фінансовій глобалізації, а значить на нас не може особливо сильно впливати світова економічна криза.
Сьогоднішній соціальний стан можна охарактеризувати, як «соціальна паніка». Чому саме так? Тому,що він має зчіпну реакцію виходячи з вище перелікованих проблем. Усі сфери суспільного життя уражуються так званим «комплексом сваволі та ілюзій», який будучи втіленням атрибута протиприродності в головах людей і є генератором кризи в Україні.
Виходячи з цього можна спрогнозувати такі передумови виходу з кризи:
ü істинну соціалістичну демократію (народовладдя) у формі Рад всіх рівній;
ü широкі права та свободи особистості в умовах справжнього колективізму;
ü висока якість життя кожної людини;
ü плановість, висока ефективність та керованість економіки;
ü сучасні матеріально-технічні, наукові та інформаційні бази;
ü доступні всьому суспільству громадські фонди споживання в області освіти, культури, охорони здоров'я, соціального забезпечення та відпочинку, якісне житло і транспорт.
Таким чином подолання системної кризи і перетворення нашої країни у процвітаючу державу можливо лише за умов відновлення соціалістичного шляху розвитку.
Відновлений соціалізм - це устрій, заснований на різних формах суспільної власності при ведучій ролі державного, оптимально поєднує загальнонародний, колективний і власні інтереси, забезпечує соціальну рівність та соціальну справедливість.
|